Our product range includes a wide range of plain dyed rayon fabric, printed viscose rayon fabric and printed rayon fabric.
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | DYED FABRIC |
| Country of Origin | Made in India |
| WIDTH | 56" |
| DESIGN | Plain |
| Usage/Application | Farments |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Fabric | Rayon |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Name | viscose |
| Fabric Type | RAYON |
| GSM (Grams per sq. meter) | 80 GSM |
| Width (Panna) | 56 inch |
| GSM (Grams per Sq Meter) | 80 GSM |
| Width | 56" |
| Usage/Application | Textile |
| Pattern Type | Printed |
| Composition | 100% Viscose |
| Design/Pattern | Printed |
| Yarn Count | 30x30 |
| GSM | 80 GSM |
| Wash Care | Handwash |
| End Use | Dupatta, Gown, Kurti, Dress Material, Shirts |
| Color | Multicolor |
| Material | Rayon |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Print Type | ODP |
| Width | 56" |
| Weight | 17 Kg |
| Usage/Application | Textile |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India