Manufacturer of a wide range of products which include pc grey checks fabric, cotton mix checks fabric, pc yarn dyed checks shirting fabric, yarn dyed twill checks fabrics, yarn dyed check fabric and 1877 cotton mix checks fabric.
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | 50% Cotton 50% Polyester |
| Width | 60 Inches |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirting |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
We “Bhansali Texfab” Manufacturer and Wholesaler of Rayon Printed Fabric, Printed Reyon Fabric etc.
Only Deal in Bulk order
Minimum order quantity "400 Meter".
this is a Yarn Dyed Cotton Mix Calvery Twill Width -60"
Being one of the prominent companies in the market, we are involved in offering an exclusive range of products.
The features for which we have received appreciation from our clients:
Experienced team of professionals
Client-centric approach
Competitive price structure
Timely delivery
Qualitative range of product
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polycotton |
| Width | 60" |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Material | Polyester Cotton |
| Color | Multicolor |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester Cotton |
| Prints/Pattern | Yarn Dyed Fabric |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Shirting |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | Checks |
| Width | 60" |
| GSM | 180-220 |
| Length | L-99 |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Checks |
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 60" |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Color | Multicolor |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Material | Poly Cotton |
| Pattern | Checks |
| Width | 58 inches |
| GSM (Fabric Weight) | 100-120 GSM |
| Weave Type | Twill |
| End Use | Shirting |
| Design/Pattern | Checks |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Color | Multicolor |
| Yarn Count | 40s |
| Yarn Type | Spun |
| Special Finish | Soft Finish |
| Certifications | Fair Trade |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Check Type | Big Checks |
| GSM | 120 |
| Weave | Twill |
| Width | 60" |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Composition | Polycotton |
| Fabric Content | MIX COTTON |
| Yarn Count | 30s |
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Garments |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Width | 60" |
| GSM | 150 |
| Design/Pattern | Checks |
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Garments |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Composition | Polycotton |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Checks |
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 60" |
| GSM | 180-220 |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Prints/Pattern | Yarn Dyed Fabric |
| Color | Multicolor |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Length | L-99 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Pattern | Checks |
| Width | 60" |
| Design/Pattern | Checks |
| GSM | 100-150 |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Garments |
| Material Type | Cotton Mix |
| Model Name/Number | Broken Twell 1914 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Check Type | Big Checks |
| GSM | 120 |
| Weave | Twill |
| Width | 60" |
| Yarn Count | 30s |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Composition | Polycotton |
| Fabric Content | MIX COTTON |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Fabric Content | MIX COTTON |
| Fabric | Cotton Mix |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | Checks |
| Width | 60" |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | MIX COTTON |
| Width | 60" |
| Fabric | Cotton Mix |
| Design/Pattern | Checks |
| Material | Polyester |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | YARN DYED |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | Checks |
| Width | 60" |
| GSM | 180-220 |
| Length | L-99 |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Material Type | Cotton Mix |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton |
| Width | 60" |
| Color | Multicolor |
| GSM | 150-160 GSM |
| Usage/Application | Dress |
| Wash Care | Yes |
| Model Name/Number | Broken Twell 1788 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polycotton |
| Width | 60" |
| Design/Pattern | Checks |
| Material | Polyester Cotton |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Garments |
| Material Type | Cotton Mix |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India