Leading Manufacturer of printed rayon fabric for kurti, printed soft rayon fabric, floral printed rayon fabric, rayon printed fabrics, rayon printed kurti fabric and rayon printed plazo fabric from Ahmedabad.
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 56" |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Fabric Content | RAYON |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Recommended Use | Stole/Dupatta, Gown, Shirt, Plazo, Kurti, Dress, Cord-set, Top |
| Print Type | ODP |
| Material | Rayon |
| Width | 56" |
| Weight | 17 Kg |
| GSM | 170 |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 56" |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Shirt, Stole/Dupatta, Top, Kurti, Plazo, Dress, Gown |
| Print Type | ODP |
| Material | Rayon |
| Width | 56" |
| Weight | 17 Kg |
| Wash Care | Handwash |
| Color | Multicolor |
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 56" |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Usage/Application | Textile |
| Design/Pattern | Printed |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Dress, Plazo, Gown, Stole/Dupatta, Shirt, One Piece, Top, Kurti |
| Print Type | Floral Print |
| Width | 56" |
| Material | Rayon |
| Weight | 17 KGS |
| GSM | 170 GSM |
| Wash Care | Handwash |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | BALE |
| Brand | BHANSALI TEXFAB |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 56" |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Design/Pattern | Printed |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Dress, Top, Gown, Plazo, Stole/Dupatta, Shirt, Kurti |
| Print Type | ODP |
| Width | 44" |
| Material | Rayon |
| Weight | 17 Kg |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| GSM | 150-200 |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Print Type | Discharge |
| Material | Rayon |
| Width | 56" |
| Color | Multicolor |
| Wash Care | Handwash |
| Design/Pattern | ODP Print |
| Usage/Application | Ladies Fabric |
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| GSM | 150-200 |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Print Type | Discharge |
| Material | Rayon |
| Width | 56" |
| Wash Care | Handwash |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | ODP Print |
| Usage/Application | Ladies Fabric |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 58 inch |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Prints/Pattern | Floral |
| Fabric Content | 100% RAYON |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Dress |
| Print Type | ODP Print |
| Width | 56" Inches |
| Material | Rayon |
| Weight | 150 GSM |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 170 |
| Color | Multicolour |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Material | Rauon |
| Width | 35-36 |
| Color | All |
| Weight | 17 Kgs |
| Usage/Application | Women's & Children Wear |
| GSM | 170 |
| Wash Care | Dry clean |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Size | Free |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
We “Bhansali Texfab” Manufacturer and Wholesaler of Rayon Printed Fabric, Printed Reyon Fabric etc.
Only Deal in Bulk order
Minimum order quantity "400 Meter".
This is Rayon Printed Fabric Width-58".this product is search called as Children Garment Fabric,Stripes Ladies Dress Material,Fancy Rayon Printed Fabric,Rayon Checks Fabric,Casual Wear Rayon Fabric,Fancy Rayon Fabric,Fancy Fabric,Rayon Fabric,Dyed Rayon Fabric,Rayon 14 Kg Dyed Plain Fabrics,Rayon 17kg Dyed Plain Fabrics,Printed Rayon Fabric,Summer Collection Rayon Soft Fabric,Flower Printed Rayon Fabric,Best Rayon Rayon all over world,Best Rayon Fabric Manufactrer in India,Plain Rayon Fabric,All Over Flower Design Fabric,Strip Printed Rayon Fabric,Women Fancy Tops Fabric,Womens Western Wear Fabric,Butta Printed Rayon Fabric,Procian Printed Rayon Fabric,Digital Printed Rayon Fabric,Rayon Fabric for Kurtis,Rayon Fabric for Mens Shirt,Rayon Plazzo Fabric,Latest Rayon Printed Fabric,Rayon Fabric for Garments,Rayon Fabric for Scarf,Rayon Fabric for Duppata,Rayon Fabric for Tops,Black Combo Rayon Printed Fabric,Navi Blue Combo Rayon Printed Fabric,Mix Match Rayon Print,Rayon Clothing Fabric,Ladies Printed Kurti Fabric,Beach Wear Printed Rayon Fabric,Screen Printed Rayon Fabric,Rayon Textile Fabric,Printed Textile Fabric,100% Rayon Fabric,Rayon printed fabric in Ahmedabad,India's Top Rayon Manufacturer,India's Leading Rayon Manufacturer,Cheapeast Rayon Fabric,Sasta Rayon Fabric,Dress Material Rayon Fabric,Falling Rayon Fabric,Best Rayon Fabric Manufacturer in Ahmedabad,India's Top Rated Rayon Fabric Manufacturer,Printed Rayon Fabric in Dimapur Nagaland,Printed Rayon Fabric in Tripur,Printed Rayon Fabric in Delhi,Printed Rayon Fabric in Kolkata,Printed Rayon Fabric in Mumbai,Printed Rayon Fabric in Bangalore,Printed Rayon Fabric in Nepal,Printed Rayon Fabric in Patna,Printed Rayon Fabric in Chennai,Printed Rayon Fabric in Lucknow,Printed Rayon Fabric in Jaipur,Printed Rayon Fabric in Kannur,Printed Rayon Fabric in Kozhikode,Printed Rayon Fabric in Ernakulam,Printed Rayon Fabric in Surat,Printed Rayon Fabric in Amristar,Printed Rayon Fabric in Coimbatore,Printed Rayon Fabric in Faridabad,Printed Rayon Fabric in Howrah,Printed Rayon Fabric in Indore,Printed Rayon Fabric in Jammu,Printed Rayon Fabric in Kanpur,Printed Rayon Fabric in Ludhiana,Printed Rayon Fabric in Nashik,Printed Rayon Fabric in Rajkot,Printed Rayon Fabric in Bhavnagar,Printed Rayon Fabric in Siliguri,Viscose Printed Fabric,Viscose Dyed Fabric,Viscose Fabric For Garments,ODP Printed Rayon Fabric.
We at Bhansali Texfab have deep knowledge about fabrics. we are engaged into this business since 2018.we have wide range of fabrics.our speciality is mainly in rayon and cotton fabric.our passion towards fabric give long and happy relation with all our customers.
We at Bhansali Texfab sell our fabrics to wholesalers & manufacters of garments.with our endless variety of fabrics to choose from,Bhansali Texfab is your one stop destination for all your fabric needs under a single roof.
We truely belive that fabric is just piece of cloth but it is status symbol for the person who has spend from his hard earn money.In less than a year we have received name & fame in market only due to our passion toward fabric.
We have alway amid to become a good listener because a good listener always creats history.For us style is status and fashion is what you wear.
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India