Pioneers in the industry, we offer plain dyed rayon fabric, flex cotton fabric, rayon dyed fabric for kurti, fancy flower printed rayon fabric, autoloom powerloom plain rayon dyed and 170 gsm rayon dyed color fabric from India.
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | PLAIN |
| GSM | 140 |
| Fabric | Rayon |
| Design/Pattern | Plain |
| Length | L-97 |
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 14 Kg |
| Width | 44" |
Minimum order quantity: 400 Meter
We “Bhansali Texfab” Manufacturer and Wholesaler of Rayon Printed Fabric, Printed Reyon Fabric etc.
Only Deal in Bulk order
Minimum order quantity "400 Meter"This is Rayon Plain Fabric width-42". This Fabric is multipurpusose fabric which is use in Ladies Kurties,Plazo,Gown,Western Wear,kids Wear,Mens Shirt all in all use of it is every were.
#top10fabricmanufacturerinindia #top10fabricwholesaler #top10fabricsupplier #worldsbestfabricmanufacturer #mosttrustedfabricmanufacturer #cotton #rayon #printedfabric #ahmedabadfabricmanufacturer #rayonfabricinahmedabad #cottonfabricinahmedabad #cottoncambricfabric# cambric #checks #digitalprint #tradeindia #indiamart #exporterindia #google #facebook #instagram #twitter #chatgpt #thread #gmail #fabricfactory #textilefactory #garmentmanufaccturingfabric #plazzofabric #youtube #bhansali #bhansalitexfab #bhansalitextile #bhansalifabtex #bhansalicotfab #bhansalitrends #bhansaliahmedabad #
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Italin Flex |
| Quality / Construction | 30s Combed |
| GSM (Fabric Weight) | 120-140 gsm |
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 44" |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Rayon |
| Usage /Application | Garments |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Rayon Type | Rayon Plain |
| Pattern | Dyed |
| Kurti Style | Fabric |
| Occasion | All Occaision |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 140 |
| Width | 42" |
| color | Multi Colour |
| Design | Plain |
| Fabric | Rayon |
| Length | L-97 |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 58 inch |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Prints/Pattern | Floral |
| Fabric Content | 100% RAYON |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Dress, Gown, Kurti, Top, Plazo, Shirt, Stole/Dupatta |
| Print Type | ODP Print |
| Width | 56" Inches |
| Material | Rayon |
| Weight | 150 GSM |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 170 |
| Color | Multicolour |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Application | Garments |
| GSM | 170 |
| Fabric | Rayon |
| Design/Pattern | Plain |
| Length | L-97 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 56" |
| color | Multi Colour |
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | PLAIN |
| Country of Origin | Made in India |
| color | Multi Colour |
| Width | 56" |
| Design | Plain |
| Fabric | Rayon |
| GSM | 170 |
| Length | L-97 |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | PLAIN |
| GSM | 170 |
| Fabric | Rayon |
| Design/Pattern | Plain |
| Length | L-97 |
| Country of Origin | Made in India |
| WIDTH | 56" |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | PLAIN |
| Design/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| color | Multi Colour |
| Width | 56" |
| Design | Plain |
| Fabric | Rayon |
| GSM | 170 |
| Length | L-97 |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | DYED |
| Material | Rayon |
| Color | Multicolor |
| Fabric | Rayon |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 56" |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | PLAIN |
| Country of Origin | Made in India |
| color | Multi Colour |
| Width | 56" |
| Design | Plain |
| Fabric | Rayon Plain |
| GSM | 170 |
| Length | L-97 |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| Print Type | PLAIN |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| color | Multi Colour |
| Width | 42" |
| Design | Plain |
| Fabric | Rayon |
| GSM | 140 |
| Length | L-97 |
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 300 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India