Manufacturer of a wide range of products which include cotton broken twill shirting fabric, 40x40 twill print shirting fabric, cotton poplin plain dyed fabric, 30's twill shirting fabrics, cotton dabu fabric and cotton linen fabric.
₹ 108 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 200 |
| Width | 58" |
| Fabric Type | Cotton Fabric |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 97 |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Material | Cotton |
| Weave | Twill |
| Fabric Width | 58 in |
| GSM | 120-140 GSM |
| Pattern | PLAIN |
| Width | 58 Inches |
| Composition | 100% Cotton |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Material | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Fabric Type | Dyed |
| Length | L 97 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 118 / Meter Get Latest Price
| Composition | Pure Cotton |
| Width | 58 inches |
| GSM | 170-200 |
| Yarn Count | 40s |
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Usage/Application | Shirts |
| Wash Care | Hand Wash |
| Length | L-97 |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| Material | Pure Cotton |
| GSM | 130 |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing, Coats/Suits/Jackets, Tops/Blouses/Kurtis |
| Color | Multicolour |
| Length | 97 CMS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Composition | Pure Cotton |
| Fabric | Dabu Cotton |
| Print Type | Dyed |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-100 GSM |
| Width | 56 in (1.4m) |
| Use | Kaftan, Night Wear, Kurti/Kurta, Kids Wear, Twinning Outfits, Dress Material, Ladies Garments, Shirt |
| Fabric Form | Running Fabric |
| Work | Plain |
| Craft | Dabu Print |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Fabric | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Fabric Type | cotton linen |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 185 |
| Length | 100 |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India