We are a leading Manufacturer of cotton shirting fabrics, 30 pc twill shirting fabric, luster venture shirt fabric, laffer print shirt fabric, indigo yarn dyed checks fabrics and cotton satin printed fabric from Ahmedabad, India.
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Printed |
| Fabric | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Material | Cotton |
| Composition | Pure Cotton |
| Pattern Type | Printed |
| Type | Poplin |
| GSM | 150 |
| Usage/Application | Shirts |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | N.A. |
| Wash Care | Machine Wash |
| Packaging Type | Bale |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Weave | Twill |
| Fabric Width | 58 in |
| GSM | 180 GSM |
| Composition | POLYCOTTON |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Material | Twill |
| Prints/Pattern | Check/stripes |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Fabric Type | Printed |
| Length | 97 CMS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester Cotton (PC) Blend, Poly Blend |
| Pattern | Plain |
| Material | Polyester |
| Pattern Type | Plain |
| Usage/Application | Shirts |
| Yarn Count | 2/40*150 |
| Brand | BHANSALI TEXFAB |
| Packaging Type | BALES |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Pattern Type | Printed |
| GSM | 150 |
| Usage/Application | Shirts |
| Composition | Cotton |
| Brand | N.A. |
| Packaging Type | Bale |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Checks |
| Width | 58 inches |
| Pattern Type | YARN DYED |
| GSM | 150 |
| Usage/Application | Shirts |
| Brand | N.A. |
| Packaging Type | Bale |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Satin Type | Plain Satin |
| Fabric | Cotton |
| Fabric Width | 58 in |
| GSM | 150 |
| Material | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Usage/Application | Shirts |
| Brand | N.A. |
| Packaging Type | Bale |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Satin Type | Plain Satin |
| Fabric | Cotton |
| Fabric Width | 58 in |
| GSM | 150 |
| Material | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Pattern Type | Printed |
| Usage/Application | Shirts |
| Brand | N.A. |
| Packaging Type | Bale |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
| GSM | 150 |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Bale |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Pattern Type | Printed |
| GSM | 150 |
| Usage/Application | Shirts |
| Composition | Cotton |
| Brand | N.A. |
| Packaging Type | Bale |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Fabric | Polyester |
| Width | 56" |
| Composition | Polyetser |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Service Location City | All Over India |
| Packaging Type | Bale |
| Fabric type | Poly Laffer Printed Shirting Fabric |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyed Fabric |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India