Providing you the best range of rayon slub fabric, poly rayon fabrics, flex plain fabric and dyed rayon flex with effective & timely delivery.
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Deisgn | Plain |
| Color | Multicolor |
| Fabric | Rayon |
| Design/Pattern | Plain |
| Brand | Bhansali Texfab |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage /Application | Garments |
| Width | 44 Inch |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Fabric Width | 58 inch |
| Roll Length | 500 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Prints/Pattern | ODP Print |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Recommended Use | Plazo, Gown, Shirt, Dress, Top, Stole/Dupatta, Kurti |
| Print Type | ODP Print |
| Material | Poly Rayon |
| Width | 56" Inches |
| Weight | 150 GSM |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 150 |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Material Composition | POLY VISCOSE FLEX |
| Fabric Weight (GSM) | 140 |
| Usage/Application | Textile |
| Design/Pattern | Plain |
| Fabric | Italian Flex |
| Width | 42 inch |
| Material | Rayon Cotton |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses, Tops/Blouses/Kurtis, Apparel/Clothing |
| Color | Multicolr |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 56.00 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| Print Type | PLAIN |
| Usage/Application | Textile |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage | Apparel/Clothing, Tops/Blouses/Kurtis, Ethnic Wear/Dresses |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India