Providing you the best range of 30 s dyed cotton carbontwill bermuda fabric, 30 s dyed cotton twill bermuda fabric, cotton lycra print fabric for men pant, cotton lycra pant fabric, cotton satin lycra fabrics and satin fabric lycra for boys kids trousees with effective & timely delivery.
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 240 |
| Width | 58 inches |
| Yarn Count | 30s |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Material | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing, Coats/Suits/Jackets |
| Weave Type | 2/1 Twill |
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Jackets |
| Wash Care | Hand Wash |
| Length | L97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 240 |
| Width | 56 inches |
| Yarn Count | 30s |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Material | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing, Coats/Suits/Jackets |
| Weave Type | 3/1 Twill |
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Workwear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Length | L97 |
| Country of Origin | Made in India |
| DEAL | ONLY IN BULK |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 240 GSM |
| Material | Cotton Spandex |
| Waves | |
| Fabric Type | Weaved |
| Width | 52 Inches |
| GSM | 250+ |
| Contents | 95% Cotton & 5% Spandex |
| Color | Multicolour |
| Application/Usage | Apparel & Clothing, Coats/Suits/Jackets |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| GSM | 250+ |
| Solid | |
| Composition | 98% Cotton 2% Lycra |
| Type | Knitted |
| Material | Cotton Spandex |
| Width | 52 Inches |
| Contents | 90% Cotton 10% Spandex |
| Color | Multicolour |
| Application/Usage | Coats/Suits/Jackets, Apparel & Clothing |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Theme | Plain |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| GSM | 250+ Gsm |
| Usage | Apparel/Clothing, Coats/Suits/Jackets |
| Material | Pure Cotton |
| Width | 54" |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Waves |
| Length | 100 Cms |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 280 GSM |
| Composition | PC (Poly-Cotton) / Spandex |
| Waves | |
| Fabric Type | Weaved |
| GSM | 250+ |
| Material | Cotton Spandex |
| Width | 52 Inches |
| Contents | 90% Cotton 10% Spandex |
| Color | Multicolour |
| Application/Usage | Coats/Suits/Jackets, Apparel & Clothing |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Theme | Plain |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 280 GSM |
| Composition | Cotton / Lycra |
| Solid | |
| GSM | 250+ |
| Material | Cotton Spandex |
| Width | 52 Inches |
| Contents | 95% Cotton & 5% Spandex |
| Color | Multicolour |
| Application/Usage | Apparel & Clothing, Coats/Suits/Jackets |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Theme | Plain |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 250+ |
| Length | 100 Cms |
| Width | 54" |
| Season | All Season |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 200 |
| Width | 54" |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Color | Multicolour |
| Weight | Heavy Weight Fabric |
| Length | 100 Cms |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric Weight (GSM) | 240 GSM |
| Width | 54" |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Twill |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric Weight | Medium Weight Fabric |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India