Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer spun cotton shirting fabric, polka dot fabric, polycotton shirt fabric, printed poly cotton shirting fabric, polka dot printed fabric and raymond cotton printed fabric.
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Printed |
| Width | 58 inches |
| Composition | Polycotton |
| GSM | 170 |
| Material | Polyester Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Length | L 97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 65.00 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 58 Inches |
| GSM | 170 |
| Prints/Pattern | ODP Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Length | L 97 |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bhansali Texfab |
We “Bhansali Texfab” Manufacturer and Wholesaler of Rayon Printed Fabric, Printed Reyon Fabric etc.
Only Deal in Bulk order
Minimum order quantity "400 Meter"
This is Spun Cotton Fabric .This Fabric is mainly use in mens Shirts & Other Mens & Ladies Garments etc... We at Bhansali Texfab Provide quality product to our customer.we also delivery goods timely.
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| GSM | 180 |
| Width | 58 Inches |
| Material | Polyester Cotton |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | ODP Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | L-97 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| GSM | 180 |
| Composition | 80% Polyester 20% Cotton |
| Type | Spun |
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 58 Inches |
| Prints/Pattern | ODP Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Length | L 97 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Collection | Shirtings |
| Width (Pana) | 56" (142 cm) |
| Material | Polyester Cotton |
| Fabric Width | 58 in |
| GSM | 180 |
| Fabric Content | Spun Cotton |
| Prints/Pattern | Polka Dots |
| Usage/Application | Shirts |
| Wash Care | Hand Wash |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Width | 58 inches |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Theme | Dots |
| Length | 97 CMS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bhansali Texfab |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Collection | Shirtings |
| GSM | 170 |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Fabric Width | 58 in |
| Width | 58 Inches |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Material | Polyester Cotton |
| Prints/Pattern | ODP Print |
| Length | L 97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 150-160 GSM |
| Composition | 65/35 Poly-Cotton |
| Width | 56 INCHES |
| Colour | Multicolour |
| Fabric Type | poly cotton |
| End Use | Shirting |
| Material | RC COTTON |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Fabric Usage | BOXER |
| GSM | 150 |
| Pattern | Plain / Solid |
| Pattern Type | Printed |
Minimum order quantity: 400 Meter
Sweetesh Bhansali (Proprietor)
Bhansali Texfab
I-6, GF Shree Ghantakarna Mahavir Market, Sarangpur
Ahmedabad - 380002, Gujarat, India